“Srca rastu, i nadamo se da će narednih nedelja početi da kucaju”, smatra i dr. Doris Tejlor, stručnjak za regenerativnu medicinu sa Univerziteta Minesote u Mineapolisu.
Ovaj eksperiment predstavlja veliki korak ka gajenju “srca po porudžbini” i mogao bi utrti put sličnim metodama gajenja i drugih organa po porudžbini - recimo jetre, bubrega, ili pluća.
Srce po porudžbini se gaji tako što se iz organa donatora ukljanjaju mišićne ćelije, tako da ostaje samo čvrsto vezivno tkivo, odnosno “skelet” od kolagena”. Nakon toga, istraživači u ovu strukturu ubrizgavaju matične ćelije samog pacijenta kome je potrebno novo srce.
Matične ćelije se množe i rastu oko strukture od kolagena, i konačno se pretvaraju u zdrave ćelije srca, a kod organa koji je odgajen na ovakav način postoji mnogo manja opasnost od odbacivanja, tako da pacijent ne bi morao čitavog života da uzima imunosupresore.
(BLIC)
(BLIC)
2 коментара:
ovo je stvarno divno. Moglo bi pomoci milionima ljudi. . . :) ponosna sam na svet po pitanju nauke ,a pogotovo medicine
Da,da. Nadam se da će svet doći do te tačke razvitka, do vremena kada će biti preče zdravlje nego novac, do vremena u kome će se multinacionalte kompanije manje bogatiti na račun ljudcke patnje i više uglagati u nove pronalaske.
Pronalaske koji će čuvati zdravlje ljudi, a ne u one koji će ih još više ugrožavati.
Hvala na čitanju :))
Постави коментар